Çocuklarda Astigmat Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Çocuklarda Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Astigmat

Çocuklarda astigmat, korneadan çıkan ışınların yanlış açılarla kırılması sonucu, retinada tek bir noktada odaklanamaması ile ortaya çıkar. Bu durum, nesnelerin bulanık ve belirsiz görünmesine neden olur. Astigmat, hemen hemen tüm çocuklarda belirli bir derecede görülür. Ancak, küçük dereceli astigmat çocukların büyük çoğunluğunda görme keskinliğini etkilemez. Çocuklarda astigmat, genellikle ilerleyen yaşlarda miyop ve hipermetrop ile birlikte görülebilir.

Çocuklarda Astigmat Neden Olur?

Çocuklarda astigmat genellikle kalıtsal ve genetik nedenlerle ortaya çıkar. Bu durumda korneanın ve lensin şekil bozukluğu mevcuttur. Astigmat, çocuklarda genelde göz yuvarlağının duvarlarındaki deformasyonlar veya dış sistem patolojileri sonucu gelişir. Korneanın daha az kavisli olması nedeniyle ortaya çıkar. Zamanla, çocuklarda astigmat görme keskinliğinin azalmasına ve ambliyopi (göz tembelliği) gelişmesine neden olabilir. Çocuklarda astigmat kalıtsal veya sonradan gelişebilir. Fizyolojik astigmat, görme keskinliği üzerinde hiçbir etkisi olmadığı için tedavi gerektirmez. Astigmat, her yaştan çocukta görülebilir. Eğer çocuk resimlere veya yazıya bakarken gözlerini kısar, başını yatırır ve daraltır, mobilya köşelerine sık sık çarpar veya sendelerse astigmat şüphesi olabilir ve vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Astigmat, çocuklarda bulanık görme, yakın veya uzak nesneleri net görememe, çift görme, görsel yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tedaviye geç başlanması veya müdahale edilmemesi, görsel sistemde gecikmeye, şaşılığa veya ambliyopiye yol açabilir. Çocuklar iyi veya kötü görmeye adapte oldukları için kırılma ihlali fark edilmeyebilir. Bu nedenle, çocuklarda astigmat teşhisi konurken pediatrik muayene önemli bir rol oynar.

Çocuklarda Astigmat Belirtileri Nelerdir?

  • Gözleri kısarak bakmak
  • Okurken bakılan yüzeye iyice yaklaşma ve çok yakından okuma isteği
  • Çocukların yazılarının bozuk olması
  • Yürürken veya koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşmesi
  • Çocuğun uzaktaki nesneye bakarken başını yan pozisyonda tutması, başını sağa veya sola eğerek karşıya bakması astigmatın belirgin belirtileridir

Çocuklarda Astigmatın Önlenmesi

Astigmat, yılda iki kez kontrol edilmelidir. Çocuğun gözünde sürekli bir artış olması durumunda, bu optik değişim zamanında izlenmelidir. Gözlerin dinlendirilmesi, hareketli göz egzersizleri, yüzme, kontrast duşlar, iyi beslenme ve düzenli göz egzersizleri ile önlenebilir.

Çocuklarda Astigmat Tedavisi

Çocuklarda astigmat tedavisi mümkündür. Günümüzde astigmat üç şekilde tedavi edilebilmektedir:

Gözlük

Göz doktorunun muayenesi sonucu uygun görülen gözlüğün verilmesi ile tedavi edilen klasik bir yöntemdir. Gözlükler sadece bilgisayar başında veya televizyon izlerken takılabilir.

Kontakt Lens

Kontakt lensler, çocuklarda astigmatın düzeltilmesi için bir diğer seçenektir. Ancak, lens kullanımı hijyen ve kullanım talimatlarına dikkat edilmelidir.

Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi, genellikle daha büyük çocuklar ve yetişkinler için uygundur. Bu yöntemle, korneanın şekli düzeltilerek astigmat tedavi edilir.

Çocuklarda astigmatın erken teşhisi ve tedavisi, uzun vadeli görme sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Ebeveynler, çocuklarının göz sağlığını düzenli olarak kontrol ettirmeli ve herhangi bir belirtiler durumunda uzman bir göz doktoruna başvurmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astigmat Tedavisi

Astigmat Tedavisi

Astigmat Nedenleri

Astigmat Nedenleri

Astigmat Testi

Astigmat Testi

Popüler İçerikler

Astigmat Doğal Tedavi

Astigmat Doğal Tedavi

Astigmat Dereceleri?

Astigmat Dereceleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gözde Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat İlerlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat İlerlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Astigmat Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Astigmat Tedavisi

Miyop Astigmat Tedavisi

Astigmat Tedavi Seçenekleri

Astigmat Tedavi Seçenekleri

Güncel

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Astigmat Belirtileri

Astigmat Belirtileri